Budowa myjni – niezbędne urządzenia i instalacje

Budowa myjni – niezbędne urządzenia i instalacje

Podczas budowy myjni samochodowej można wykorzystywać wiele różnych rozwiązań technicznych. Warto zdecydować się na najnowsze technologie, aby mieć pewność, że nowo powstała myjnia bezdotykowa będzie niezawodna przez jak najdłuższy okres eksploatacji.

Wyposażenie profesjonalnej myjni

Myjnia samochodowaNajprostszym typem myjni samoobsługowej jest myjnia, która pozwala na mycie za pomocą jedynie zimnej wody. Bardziej zaawansowane rozwiązania pozwalają już na stosowanie ciepłej wody – taki system oparty jest na bojlerze elektrycznym oraz na mechanizmie uzdatniania wody technologicznej. To tylko dwa rodzaje technologii, które wykorzystywane są przez automatyczne myjnie bezdotykowe – producent poleca jednak także myjnie, które wyposażone są w podgrzewane posadzki. Dzięki temu stanowiska są odporne na oblodzenie, co jest ważne jesienią i zimą. Wśród najbardziej zaawansowanych technologii wskazuje się jednak na myjnie kontenerowe, które łączą sobie opcje proponowane przez wcześniej wymienione rodzaje myjni. Ich zaletą jest możliwość dowolnego rozmieszczenia urządzeń, dzięki czemu można jak najlepiej wykorzystać przestrzeń dostępną w kontenerze lub pomieszczeniu technicznym. Ponadto myjnie kontenerowe pozwalają na stosowanie rozwiązań ekologicznych – popularnością cieszy się system odzysków wody oraz instalacja solarna, którą można zamontować na zadaszeniu myjni – za pomocą energii z promieni słonecznych możemy podgrzać wodę niezbędną do wszystkich procesów technologicznych przeprowadzanych w myjni.

Myjnia samochodowaProfesjonalna bezdotykowa myjnia powinna być wyposażona we wszystkie niezbędne przyłącza – wody, gazu oraz energetyczne, w kanalizację technologiczną i deszczową, a także w konkretne instalacje. Oprócz wspomnianej już instalacji antyoblodzeniowej, niezbędny jest system antyzamarzaniowy, instalacja oświetlenia, wodno-kanalizacyjna, okablowania. Konieczny jest też zakup osadnika szlamowego i osadnika błota, a także separatora olejów. Ważnym etapem jest też dobór urządzeń uzdatniania wody – używana do mycia woda powinna być oczyszczania chemicznie, gdyż najlepiej sprawdza się jedynie woda zmiękczona: wówczas na karoserii nie będą pozostawały osady i białe plamy. Oprócz zmiękczania, drugim procesem uzdatniającym wodę jest demineralizacja, dzięki której pozbywamy się nie tylko cząsteczek soli, ale też zanieczyszczeń – bakterii oraz koloidów.

Taka uzdatniona woda zdecydowanie poprawi jakość mycia, a także sprawi, że będziemy mogli używać mniejszą ilość środków myjących. Decydując się na budowę myjni, warto powierzyć doświadczonemu inżynierowi wykonanie projektu budowlanego.