Co się sprawdza podczas corocznego przeglądu?

przegląd samochodu

Przynajmniej raz do roku każdy samochód musi przejść badanie techniczne potwierdzające, że można nim bezpiecznie poruszać się po drogach. Takie badanie wykonywane jest na specjalnej stacji diagnostycznej, a następnie wpisywane do dowodu rejestracyjnego wraz z pieczątką osoby wykonującej przegląd. Jeśli kierowca nie dopilnuje terminów to może otrzymać mandat i punkty karne za jazdę bez ważnego przeglądu.

Dokładny przegląd samochodu

przegląd samochodu Jak zatem wygląda taki coroczny przegląd samochodu we Wrocławiu? Co się na nim sprawdza? Na pewno bardzo istotną kwestią są hamulce. Bez nich nie można bezpiecznie zatrzymać się we właściwym miejscu. Zużyte klocki i tarcze sprawiają, że droga hamowania zostaje wydłużona, szczególnie na śliskiej nawierzchni. Niemożliwa jest szybka reakcja kierowcy na nagłe zdarzenie np. wtargnięcie pieszego na jezdnię. Diagnosta zawsze musi wiedzieć, czy hamulce są w pełni sprawne. Warto zaznaczyć, że sprawdza się również hamulec ręczny. Fachowiec musi sprawdzić działanie sygnałów świetlnych i dźwiękowych w samochodzie. Wszystkie lampy i kierunkowskazy muszą się palić. Niezbędne jest sprawdzenie działania świateł awaryjnych, przeciwmgielnych, sprawdzane jest nawet oświetlenie nad tablicą rejestracyjną. Diagnosta zawsze też sprawdza czy działa klakson. Bez świateł nie można poruszać się bezpiecznie po drodze, nawet za dnia, a w nocy jest to kompletnie niemożliwe.

przegląd samochodu Kierowca zawsze musi tez informować o zamiarze skrętu, a w przypadku gdy auto ulegnie awarii musi odstawić je na pobocze i wlączyć światła awaryjne, tak by był z daleka widoczny przez innych kierowców i omijany. Diagnosta na stacji może sprawdzić stan podwozia (czy nie jest skorodowane), działanie amortyzatorów oraz stan opon – im mniejszy bieżnik tym gorsza przyczepność. Na stacji sprawdzane jest wyposażenie dodatkowe, takie jak gaśnica z ważnym terminem przydatności, czy trójkąt ostrzegawczy. Warto zaznaczyć, ze przegląd samochodów na gaz jest nieco droższy i trwa też dłużej. Diagnosta musi sprawdzić czy układ gazowy jest szczelny i jaka jest emisja spalin (czy mieści się w dozwolonym przedziale). W przypadku gdy samochód przejdzie przegląd to kierowca dostaje pieczątkę w dowodzie i może ruszać w dalszą trasę.

W przypadku drobnych awarii np. brak jednej lampki kierowca ma dwa tygodnie na zlikwidowanie usterki i musi się udać na ponowne badanie techniczne. Jeśli jednak usterka jest naprawdę poważna i jazda samochodem jest niebezpieczna np. hamulce są niesprawne to diagnosta może zatrzymać dowód rejestracyjny samochod.