Główne rodzaje lawet

laweta samochodowa

Obecnie trudno wyobrazić sobie sprawną pomoc drogowa, bez wykorzystywania odpowiedniego rodzaju lawet. Bardzo ważne jest, by dostosować ich rodzaj do wagi, oraz rozmiarów pojazdu. Kluczowa może być w tym kontekście przede wszystkim ilość osi kół, wpływająca na odpowiednie rozłożenie wagi nawet bardzo ciężkiego pojazdu.

Jakie są rodzaje lawet?

laweta samochodowaJasnym jest bowiem, że zupełnie innego rodzaju lawety powinny być zastosowane w przypadku pojazdów o mniejszej wadze a zupełnie inne w przypadku tych, które mają znaczne rozmiary, oraz wagę. W tym drugim przypadku niewątpliwie sprawdzą się dobrej klasy ciężarowe lawety dwuosiowe, które to obecnie cieszą się bardzo dużą popularnością. Dlaczego jednak liczba osi kół może wpływać na to, w jakim przypadku sprawdzi się dana laweta? Kluczowe jest lepsze rozłożenie ciężaru w przypadku przyczep o większej ilości kół. Stąd też do przewożenia pojazdów ciężarowych, czy też dostawczych, jedynym rozsądnym wyborem okazują się być co najmniej lawety dwuosiowe. Z całą pewnością zupełnie nieefektywne okaże się wykorzystywanie w tym celu lawet jednoosiowych, które to z kolei sprawdzą się praktycznie jedynie w przypadku przewożenia samochodów osobowych.

 

lawetaOczywiście, ilość osi kół nie jest jedyną różnicą pomiędzy poszczególnymi rodzajami dostępnych obecnie lawet. Kolejną ważną różnicą pomiędzy nimi jest także konstrukcja, a konkretniej to, czy laweta jest w jakimś stopniu wygięta, czy też nie. Co ciekawe okazuje się, że lawety posiadające wygięta powierzchnię nośną, na przykład w kształt litery “U”, są w stanie znacznie skuteczniej rozkładać nawet bardzo dużą wagę ciężkich pojazdów ciężarowych. Stąd też taki rodzaj lawet dwuosiowych cieszy się obecnie szczególnie dużym poziomem popularności. Warto pamiętać także o tym, że przy przypadku lawet o większej niż jednej osi, występuje znacznie mniejszy nacisk na kule haka holowniczego. To z kolei jest bardzo ważne dla trwałości ogólnej danej lawety i wpływ na czas, w którym można ją bez większych problemów w praktyce wykorzystywać.

W obecnym czasie, istnieje bardzo szeroki wybór różnych modeli lawet. Są one nieocenione podczas wykonywania różnych zadań, powiązanych bezpośrednio z pomocą drogową. Bardzo ważne jest jednak, aby tego rodzaju sprzęt dostosowany był przede wszystkim do rodzaju pojazdów, które miałyby być na nim przewożone. W innym przypadku bowiem, laweta może ulegać bardzo często różnego rodzaju usterkom, co narazi jej posiadacza na wysokie koszty jej naprawy. Kluczowe jest dobranie takich przyczep pod kątem zastosowanych w nich ilości osi kół.

Chcesz wiedzieć więcej? Zapoznaj się z treścią znajdującą się na stronie www.wnpsuski.pl!