iCar – elektryczny samochód Apple?

iCar – elektryczny samochód Apple?

Od wielu miesięcy krążą plotki i pogłoski dotyczące samochodu od Apple, który miałby wejść na rynek w 2019 r. W październiki 2015 r. firma wciąż ich nie potwierdziła, ale CEO Apple Tim Cook wiele mówił o samochodach przyszłości  i zmianach w motoryzacji, które pojawią się w nadchodzących latach.

Według plotek, samochód Apple miałby być pojazdem elektrycznym, ale nie autonomicznym, choć Cook wspominał, że ta technologia, jak również samochody elektryczne, będzie kiedyś bardzo istotna. Wieści jednak zdaje się potwierdzać samo działanie firmy na rynku, ponieważ Apple zatrudnia coraz więcej osób związanych z przemysłem samochodowym, nie wahając się przed podkupowaniem pracowników takich starych firm jak Ford czy Mercedes-Benz lub wręcz doprowadzając do upadku nowych, czego przykładem jest Mission Motors.

Specjaliści obawiają się, że Apple – jeśli stworzy własny samochód – zbraknie siły przebicia na rynku rządzonym przez koncerny paliwowe, którym ekologiczne samochody będą nie na rękę. Problemem stanie się również brak odpowiedniej infrastruktury do ładowania samochodu i napraw, a także sam problem ze sprzedażą pojazdu. Może okazać się, że dealerzy samochodowi nie będą chcieli się tym zajmować, a sprzedaż w salonach Apple będzie niemożliwa lub wręcz nielegalna, co wymusiłoby powstanie wielu nowych firmowych salonów.

Trudno jednak wykluczyć, że za kilka lat naprawdę zobaczymy na ulicach samochody z charakterystycznym jabłkiem na masce.