Jak transportować towar?

ładowanie kontenerów

Każdy konsument cieszy się, że może wybrać się do najbliższego sklepu spożywczego i kupić mąkę, cukier, czy słodycze, jak również że może zrobić zakupy przez Internet bez wychodzenia z domu – z dostawą pod same drzwi. W Polsce można obecnie kupić niemalże wszystko to, co w innych krajach świata. Egzotyczne warzywa i owoce? Drewno z dalekiej Azji? Nie ma przeszkód! Żeby jednak konsument miał taki wybór to najpierw towar musi zostać przetransportować do Polski.

Jak wygląda transport międzynarodowy?

konteneryWiele zależy od tego z jakiego kraju do jakiego odbywa się przewóz, jak również co się transportuje. W kwestii przejazdów w obrębie kontynentu można spokojnie przetransportować drogą lądową. Wielkie wypakowane po brzegi ciężarówki codziennie przemierzają setki kilometrów by dostarczyć towar do odbiorcy. W tirach można spokojnie przewozić różne kartony, skrzynki, czy inne opakowania. Co z przewodem płynów? Tu też jest dobra opcja, a mianowicie cysterny. Wozi się nimi mleko, zaprawy betonowe, czy benzynę. Cysterna tez ma wielkość tira, więc zmieści się do niej naprawdę dużo płynu. co jednak jeśli chcemy sprowadzić towar z Wielkiej Brytanii czy jednej z greckich wysp? Tu w grę wchodzi transport morski. Wielkie kontenerowce przemierzają morza, oceany i kanały by przewieźć towar. To specjalnye statki które załadowane są metalowym kontenerami w których można przewozić wszystko – od jedzenia, po materiały budowlane.

ładowanie kontenerówTransport morski wiadomo że będzie trwał dlużej niż transport lądowy. Chodzi nie tylko o to, że zazwyczaj odbywa się on na dalekich trasach, ale też o to, że kontenerowiec nie płynie tak szybko, jak może poruszać się tir. Czy jest szybsza opcja? otóż jest. Profesjonalny transport lotniczy do polski z USA, Chin, czy Japonii to doskonała alternatywa. Transport samolotem trwa od kilku do kilkunastu godzin. Do Wielkiej Brytanii można dolecieć już w 1,5 godziny, z kolei do Los Angeles czy do Nowej Zelandii będzie się leciało nawet dwanaście godzin. Jednak to nieporównywalnie szybciej niż jakby się chciało dotrzeć drogą morską do tych krajów i miast. Samoloty powinny mieć duże luki bagażowe, tak by móc maksymalnie wykorzystać ładowność tego pojazdu.

Reasumując, towary można transportować drogą lądową, morską i powietrzną. Ta pierwsza jest najpopularniejsza, z kolei ostatnia jest najszybsza. Transport morski sprawdza się szczególnie wtedy kiedy mamy wiele ton produktów do przewiezienia z odległych zakątków świata, takich jak Chiny, czy też kraje afrykańskie.