Jak uniknąć problemów z turbosprężarką?

Jak uniknąć problemów z turbosprężarką?

Jeżeli kiedyś myśleliśmy o zwiększeniu mocy silnika maszyny rolniczej, z pewnością wpadliśmy na to, że dobrym rozwiązaniem byłaby turbosprężarka, która pozwala silnikowi na wejście na wyższe obroty przy niskim zużyciu paliwa.

Regeneracja turbosprężarki i wymiana części

turbosprężarki do maszyn rolniczych Turbosprężarka to jednak dość droga inwestycja, ale – gdy już się na nią zdecydujemy – będzie nam służyć przez długi czas. Niestety w przypadku intensywnej eksploatacji poszczególne części mogą ulegać zużyciu, jednak nie jest to nigdy powodem, aby wymieniać urządzenie na nowe. Z reguły wystarcza tylko niedroga regeneracja turbosprężarek do maszyn rolniczych. Turbosprężarka, choć to proste urządzenie, składa się z wielu komponentów – podstawowe to oczywiście sprężarka oraz turbina osadzone na wspólnym wale, jednak zużyciu ulegać mogą także łożyska, tuleje, uszczelnienia, kolo kompresora, płyty zabezpieczające i uszczelniające lub przewód sterujący. Dla dobrej firmy zajmującej się niedrogą regeneracją turbosprężarek do maszyn rolniczych, wymiana żadnego z tych elementów nie powinna być problemem. Jeśli więc podczas jazdy maszyną rolniczą wyczujemy zmniejszenie obrotów silnika, czy też silnik ten będzie wymagał większej ilości oleju niż zwykle – możemy zacząć podejrzewać problemy z turbosprężarką. Profesjonalny przegląd techniczny pozwoli szybko znaleźć część turbosprężarki, która jest winowajcą takich problemów. Dokładna diagnostyka podzespołów jest możliwa, jeśli najpierw każdy z elementów umyjemy i wyczyścimy.

turbosprężarki do maszyn rolniczych Pamiętajmy także o badaniach metrologicznych. Po wymianie części, które uległy zużyciu, można już przeprowadzić wstępne wyważanie – odbywa się ono na niskich obrotach, dlatego firmy proponujące niedrogą regenerację turbosprężarek do maszyn rolniczych powinny posiadać w swoim wyposażeniu technicznym oprócz wyważarki wysokoobrotowej także wyważarkę niskoobrotową. Wyważanie na wysokich obrotach można przeprowadzić po montażu zespołu wirującego na rdzeniu turbosprężarki. Jeżeli wszystko działa jak należy, kolejnym krokiem będzie już tylko instalacja turbosprężarki w układzie, przy czym należy przyjrzeć się systemom uszczelniającym oraz łożyskowym, aby mieć pewność, że są one całkowicie sprawne. Niedroga regeneracja turbosprężarek do maszyn rolniczych powinna obejmować także regulację systemu zmiennej geometrii.

Tak w skrócie wygląda odnowa turbosprężarki – jeżeli więc nie chcemy kupować nowego urządzenia, powinniśmy zdecydować się na niedrogą regenerację turbosprężarek do maszyn rolniczych, która pozwala odzyskać urządzeniom dawną sprawność.