Jakie usługi zapewnia stacja kontroli pojazdów?

Pojazd na drodze

Schemat działania stacji diagnostycznych zna i rozumie niemal każdy kierowca pojazdu. Mają one ogromny wpływ na bezpieczeństwo na drogach. Badania przeprowadzane przez wykwalifikowanych mechaników samochodowych mogą w skrajnych przypadkach nawet zapobiec wypadkom drogowym. Stan techniczny aut musi być kontrolowany, o czym stanowią przepisy prawne. Dokonując wyboru odpowiedniej stacji diagnostycznej, warto upewnić się, że realizuje ona wszelkie wymagane w ramach pakietu badań technicznych usługi oraz dokonuje niezbędnych napraw.

Funkcje stacji kontroli pojazdów

pojazdW czasie użytkowania posiadanego pojazdu należy wykonać wiele badań potwierdzających sprawność układów oraz części należących do auta. Dzięki temu można zawczasu zapobiec groźnym awariom, a także przewidzieć konieczność wymiany niektórych elementów. Wszystko to ma na celu przeciwdziałać niebezpieczeństwom na drodze. Jest to więc niezwykle istotny aspekt dla każdego kierowcy. Pierwsze badanie techniczne na aucie osobowym lub ciężarowym należy wykonać jeszcze przed jego rejestracją. Z takiego działania zwolnione są jedynie fabrycznie nowe pojazdy. Jeśli poszukiwana jest dobra stacja kontroli pojazdów Tarnów będzie idealną lokalizacją, by zaplanować cykliczny przegląd techniczny posiadanego auta. Wiele tego typu punktów oferuje jednak nie tylko diagnostykę, ale także szeroko pojęte naprawy mechaniczne.

Pojazd na drodzeStacje kontroli to nie tylko punkty, do których kierowcy udają się w celu wypełnienia obowiązku prawnego i podbicia pieczątki. Dzięki regularnym testom aut bezpieczeństwo na drogach jest coraz większe. Do podstawowych zadań punktów kontroli pojazdów zaliczyć można między innymi badania stanu technicznego wszelkich układów obecnych w samochodzie, weryfikacji elementów bezpieczeństwa kierowcy oraz pasażerów, a także stanu oświetlenia, ogumienia i karoserii. Niezwykle istotnym czynnikiem do zbadania przez mechanika są również układy hamulcowe i amortyzacyjne. Kontrolerzy sprawdzają też, czy nie dochodzi do wycieku płynów, sporządzają wymaganą dokumentację techniczną, w tym między innymi zdjęcia pojazdu.

Jeśli punkt kontroli orzeknie, że istnieją jakiekolwiek wątpliwości co do stanu technicznego pojazdu, to posiadacz auta jest zobowiązany do ich naprawy zazwyczaj w ciągu 14 dni. Tego typu badania można wykonać w dowolnej stacji diagnostycznej na terenie całego kraju, jednak zawsze warto szukać punktu w swoim województwie, bowiem perspektywa wykonania jakichkolwiek napraw może wpłynąć na moment oczekiwania na odbiór pojazdu z warsztatu. Wiadomo jednak, że każdy z kierowców chciałaby otrzymać swoje auto z powrotem tuż po wykonaniu niezbędnej kontroli oraz naprawie potencjalnych usterek.