Motoryzacyjne zastosowanie glikolu propylenowego i etylowego

Motoryzacyjne zastosowanie glikolu propylenowego i etylowego

Motoryzacja zdaje się być dziedziną towarzyszącą każdemu z nas na co dzień. Jednak nie wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że jest to dziedzina również trudna i wymagająca od nas specjalnego rodzaju wiedzy. Dlatego właśnie przeprowadza się regularne przeglądy samochodów, a z każdą usterką udajemy się do mechanika.

Glikol probylenowy nie jest toksyczny jak etylowy

 związek chemiczny - glikol propylenowyOczywiście są również ludzie, którzy uznają motoryzację za swoją pasję. Czy istnieją co raz to nowocześniejsze metody radzenia sobie z naszymi samochodami? Oczywiście nie da się ukryć, że branża motoryzacyjna jest niezwykle prężnie rozwijającą się branżą. Z całą pewnością wielu z nas nie nadąża za zmianami, które zachodzą w budowie samochodów i w ich eksploatacji. Pojawiają się również nowe wymagania co do wytwarzanych spalin. Dlatego właśnie firmy motoryzacyjne unowocześniają działanie silników, a laboratoria chemiczne robią wszystko co w ich mocy, aby udoskonalić paliwo. Są jeszcze zupełnie dodatkowe sposoby na to, aby polepszyć działanie samochodu.

Doskonałym przykładem może być glikol etylenowy. Mało kto z nas zdaje sobie sprawę z tego, że miał już z taką substancją do czynienia. Jest ona używana naprawdę w wielu formach i z rozmaitym efektem. W motoryzacji przede wszystkim ważne będzie użycie glikolu etylenowego jako płynu do instalacji chłodniczej auta. Jest to płyn, który ulega krzepnięciu w naprawdę niskiej temperaturze. Warto domyślić się, że będzie on również doskonały podczas pory zimowej. Dzięki swoim właściwościom fizycznym z całą pewnością umożliwi prawidłowe działanie samochodu nawet podczas dużych mrozów. Biorąc pod uwagę to, że glikol etylenowy jest substancją toksyczną, tworzy się mieszanki dwóch podobnych w budowie substancji. Ten drugi związek chemiczny – glikol propylenowy nie wykazuje właściwości toksycznych. Dzięki ich połączeniu możliwe jest również uzyskanie silniejszych właściwości oraz większych możliwości zastosowania. To, aby płyn był jak najbardziej uniwersalny jest celem każdego przetwórstwa chemicznego. Czy jednak tylko te dwie substancje są wykorzystywane na co raz szerszą skalę w dzisiejszej motoryzacji?

Pozostaje jeszcze kwestia prawidłowego używania dróg podczas zimy. Każdy z nas zdaje sobie sprawę z używanej na drogach i chodnikach soli drogowej. Jednak sól drogowa, jak wykazują badania i przede wszystkim nasze doświadczenie, może być szkodliwa dla otoczenia. Dlatego właśnie wprowadza się szersze zastosowanie substancji, jaką jest chlorek wapnia. To ona ma właściwości zupełnie podobne do soli drogowej, jednak nie wywiera tak dużego wpływu na otoczenie. Powstają również inne, bardzo potrzebne substancje chemiczne, których pozytywne działanie udowodniono. Można z powodzeniem wymienić w tym miejscu węglan sodu. Ma on działanie ściśle związane z troską o środowisko naturalne. Każdy z nas wie, że spaliny to naprawdę duże zagrożenie dla naszej atmosfery. Dlatego właśnie powstają tego rodzaju substancje. Węglan sodu akurat działa na spaliny tak, że powoduje usuwanie z nich nadmiernych ilości siarki.

Motoryzacja daje dzisiaj naprawdę wiele możliwości. Jeśli tylko będziemy chcieli skorzystać z unowocześnień, z całą pewnością korzystanie z dzisiejszych technologii stanie się łatwiejsze, a przede wszystkim o wiele prostsze.