Pierwsi producenci opon

Pierwsi producenci opon

W gronie najstarszych producentów opon znajdują się firmy Dunlop, Michelin i Continental. Pierwsza i druga z tych firm zostały założone w 1889, a trzecia znacznie wcześniej, bo w 1871.

Niemiecka firma Continental rozpoczynała swoją działalność pod nazwą Continental-Caoutchouc und Gutta-Percha Compagnie, a poza oponami do rowerów i wózków produkowała również piłki, obuwie i dziecięce zabawki. Nic dziwnego, skoro pierwszy samochód z silnikiem benzynowym powstał zaledwie rok wcześniej i musiało minąć jeszcze wiele lat, aby samochody zyskały popularność.

Produkcję opon pneumatycznych w fabrykach Continental rozpoczęto w 1892 r. Dwanaście lat później firma zaprezentowała swoją pierwszą oponę z bieżnikiem, a w 1908 r. kolejny raz zaskoczyła konkurencję i użytkowników wymienną obręczą koła, która w znacznym stopniu ułatwiła i przyspieszyła wymianę koła.

Po załamaniu rynku wywołanego Traktatem Wersalskim, firma stanęła na nogi dzięki inwestycji amerykańskiego Goodrich. Przed drugą wojną światową była już prawdziwym potentatem na rynku opon samochodowych i mogła pozwolić sobie na rezygnację ze współpracy z Goodrich oraz na przejęcie mniejszych przedsiębiorstw. Huczne otwarcie nowej dużej fabryki pod Hanowerem, która miała pozwolić na uzyskanie jeszcze większych wpływów na rynku, okazało się przedwczesną radością. Opony Continental trafiły do różnych części świata wraz z samochodami niemieckiej armii, dla której niemal w całości podporządkowano produkcję opon. Została zatrzymana z końcem wojny, ale wznowiono ją jeszcze w 1945 r. po otrzymaniu zezwolenia od Brytyjczyków.

W 1952 r. Continental wprowadził do grona swoich opon opony zimowe. Trzy lata później była pierwszą niemiecką firmą produkującą opony bezdętkowe, a w 1960 r. rozpoczęła produkcję opon radialnych.

W latach 70. rosnąca konkurencja i zakusy innych firm sprawiły, że Continental w kolejnych latach zaczyna się rozrastać poprzez przejmowanie innych producentów opon i ich fabryk: Uniroyal, Semperit, Viking, Barud, żeby wymienić tylko kilka z nich.

Firma wciąż stale się rozrasta, inwestując w nowe części rynku motoryzacyjnego i nowe technologie. Przyczyniła się m. in. do stworzenia opony run flat w 2003 r. a także stworzyła w seryjnej produkcji opony pozwalające na jadę z prędkością 360 km/h. W 2008 r. opony trafiły do księgi rekordów Guinnessa jako najszybsze opony produkowane seryjnie, ponieważ rozwinięto na nich prędkość aż 409 km/h.

opona Continental