Podstawowe informacje o rowkowych kołach pasowych

koła pasowe

Koła pasowe stanowią najważniejszy element konstrukcyjny przekładni pasowej, w skład którego wchodzi także pas napędowy. Nakłada je się na wał, którego zadaniem jest napędzanie maszyny. Co ważne, aby uzyskać kompletną konstrukcję, należy dopasować każde z kół pod wymagania i specyfikę określonego pasa. Koła pasowe charakteryzuje nieskomplikowana konstrukcja, dzięki czemu ich eksploatacja nie wiąże się z wysokimi kosztami.

Koła pasowe a tłumienie drgań

koła pasoweSkładają się one z wieńca, piasty oraz tarczy, a ponadto mogą mieć ramiona, które łączą wieniec z piastą. Na wieńcu umieszcza się pasy klinowe przekładni. Rozmiar rowka w wieńcu musi być idealnie dopasowany do szerokości pasa klinowego, żeby przekładnia mogła stabilnie i bezpiecznie funkcjonować. Gwarantuje to, że podczas pracy przekładni pas klinowy nie spadnie z koła. Rowkowe koła pasowe mają za zadanie łagodzenie zmian obciążenia i tłumienie drgań. Dzięki temu nawet w przypadku chwilowego przeciążenia przekładni pas klinowy nie zsunie się, lecz będzie ślizgać się po kole. Natomiast kąty rozwarcia rowków kół pasowych są mniejsze niż dopasowane do nich pasy, co powoduje, że pas się w nich zakleszcza, a to z kolei wyklucza napięcie wstępne w cięgnie biernym.

koła pasoweStopień ich rozwarcia zależy od kształtu profilu pasa klinowego. Dlatego też dla wąskoprofilowych wynosi on 40 stopni, natomiast normalnoprofilowe wymagają 38-40 stopni. Zakres kąta rozwarcia wynoszący od 30 do 40 stopni jest charakterystyczny dla pasa szerokoprofilowego, a dla szerokoprofilowego wewnętrznie uzębionego najlepiej sprawdza się przedział 26-38 stopni. Ze względu na to, że przekładnia pasowa odznacza się wrażliwością zarówno na chemiczne oddziaływanie otoczenia, temperaturę, wilgotność, jak i na zanieczyszczenia oraz smary, należy o nią szczególnie dbać. Pył, pasek przyczyniają się do szybszego ścierania rowków koła, a z kolei większe zanieczyszczenia takie, jak kamienie mogą prowadzić nawet do jego wyszczerbienia. Dlatego też, gdy przekładnia pasowa jest wykorzystywana do pracy w środowisku o wysokim stopniu zanieczyszczenia, do jej ochrony trzeba stosować osłony.

Ze względu na to, że rowkowe koła pasowe wyróżniają się wysoką wytrzymałością, stosowane są w maszynach przemysłowych. Ponadto zabezpieczają cały układ przed przeciążeniem, a ich praca nie jest zbyt głośna. Bezpieczne i precyzyjne przenoszenie mocy przyczynia się do tego, że mogą one funkcjonować w różnych warunkach. Kolejnym ich atutem jest to, że są dostępne w różnych wymiarach, dzięki czemu można dopasować je do wszelakich urządzeń.