Przyczyny zjawiska aquaplaningu

Przyczyny zjawiska aquaplaningu

Aquaplaning, nazywany także hydroplaningiem, akwaplanacją lub poduszką wodną, to częste, niebezpieczne zjawisko w czasie deszczu, powodujące utratę przyczepności i poślizg samochodu.

Aby utrzymać właściwą przyczepność, czoło opony musi pozostawać w stałym kontakcie z mikronierównościami na drodze. Jeśli zostają one zalane wodą i warstwa wody przekracza ich poziom, następuje utrata dobrej przyczepności, a ryzyko poślizgu wzrasta trzykrotnie. Niebezpieczeństwo poślizgu rośnie wraz z grubością warstwy wody oraz prędkością poruszania się samochodu.

Ryzyko aquaplaningu znacznie wzrasta także gdy droga jest nierówna, znajdują się na niej wgłębienia i koleiny, w których łatwiej zbiera się woda. Przyczyniają się do tego także zużyte zawieszenie i same opony: zużyty bieżnik, za niskie ciśnienie, sam typ bieżnika (niektóre lepiej odprowadzają wodę i zapewniają lepszą przyczepność) i rodzaj materiału i technologii wykorzystanych do produkcji opony.

Jak widać, można zadbać o to, by zmniejszyć ryzyko poślizgu na poduszce wodnej, a tym samym znacznie zmniejszyć ryzyko wypadku. Wystarczy przede wszystkim zadbać o swój samochód i zdjąć nogę z gazu, gdy warunki robią się niebezpieczne.

 Hydroplaning

Mokra droga