Recykling pojazdów – dlaczego warto

Recykling pojazdów – dlaczego warto

Jeżeli jesteś właścicielem starego pojazdu, który stanowi dla Ciebie jedynie zmorę i zastanawiasz się, w jaki sposób szybko pozbyć się takiego samochodu – istnieje jedna opcja, dobra dla Ciebie, jak i bezpieczna dla środowiska. Warto o niej trochę odpowiedzieć. To recykling pojazdów. Ochrona środowiska powinna być dla każdego z nas bardzo ważna, dlatego warto korzystać z takich możliwości, które sprawiają, że możemy oszczędzać zasoby naturalne.

Oddanie pojazdu na zezłomowanie

złomowanieA tak dzieje się właśnie dzięki recyklingowi – który pozwala na wykorzystanie wyprodukowanych części i ich przerobienie w sposób o wiele tańszy niż w przypadku produkcji nowych elementów. Złomowane mogą być nie tylko pojazdy osobowe, ale też te większe. Jeśli interesuje nas usługa taka jak złomowanie samochodu dostawczego – Bydgoszcz oraz Toruń to miasta, w których działa kilka firm posiadających upoważnienia od marszałka województwa, co poświadcza ich legalną działalność. Możemy wybrać dowolną z nich, ale z pewnością znaczenie będzie miała dla nas kwota, jaką uzyskamy za oddanie pojazdu do złomowania. Wycena będzie jednak w każdej firmie podobna, zależy ona bowiem od tego, ile podzespołów danego samochodu nadaje się do recyklingu. Im ich więcej, tym cena pojazdu wzrasta.

złomowanieOcena sprawności jest przeprowadzana przez specjalistów z danej firmy, dotyczy ona zarówno stanu technicznego, jak i wizualnego. Blachy też mogą być bowiem ponownie wykorzystane. Po wycenie konieczne jest pozbycie się materiałów niebezpiecznych – akumulatorów oraz poduszek powietrznych, a także substancji toksycznych dla środowiska, czyli wszelkich płynów oraz olejów, czynnika klimatyzacji, filtrów oraz paliwa. Pozbycie się tych cieczy nie jest takie proste i wymaga zastosowania specjalnych maszyn. Takie substancje niebezpieczne muszą być w specjalny sposób magazynowane – utylizację przeprowadza zawsze zewnętrzna firma specjalizująca się w tej dziedzinie. Sama firma demontażu aut po pozbyciu się substancji niebezpiecznych może rozpocząć odzysk materiałów nadających się do ponownego użytku.

Jeżeli to możliwe, oprócz elementów blacharskich odzyskiwane są dobre elementy wnętrza, sprawne oświetlenie pojazdów oraz układ napędowy oraz wiele innych podzespołów, które jeśli są w dobrym stanie technicznym, to mogą zostać z powodzeniem wykorzystane jako części zamienne do innego pojazdu. Pozostałe elementy zostaną poddane przetworzeniu na surowce wtórne – dotyczy to zazwyczaj szkła, tworzyw sztucznych, miedzianych instalacji elektrycznych, elementów z aluminium oraz opon.