Różne typy opon do jazdy zimą

Różne typy opon do jazdy zimą

Ogólna kategoria opon zimowych nie jest jednorodna, tak samo jak nie są jednorodne warunki panujące na drogach w różnych częściach świata. Suche i czyste nawierzchnie na południu Europy przy temperaturach około zera nie mają wiele wspólnego z silnymi mrozami, śniegiem i lodem w Skandynawii.

Wśród opon, które można zastosować zimą, wyróżnia się cztery typy.

Opony całoroczne. Sprawdzają się, w najlepszym razie, średnio, w większości krajów Europy, gdzie różnice w temperaturach i warunkach drogowych w ciągu roku są bardzo duże. Nie są tak skuteczne jak opony letnie w gorących miesiącach i w żadnym razie nie zastępują typowych opon zimowych, szczególnie w czasie mrozów i na śniegu czy lodzie. Co więcej, opony wielosezonowe wpływają na pogorszenie możliwości hamowania oraz zwiększają zużycie paliwa. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie zarówno opon letnich jak i zimowych, zależnie od warunków.
Opony całoroczne nie są zbyt popularne w Europie, ale za to są chętniej wybierane przez kierowców ze Stanów Zjednoczonych.

Opony zimowe alpejskie. Najpopularniejszy typ opon zimowych. Warto pamiętać, że samo oznaczenie M+S (mud and snow) nie koniecznie oznacza oponę zimową, ponieważ takie oznaczenie może umieścić każdy producent, do tego bez przeprowadzania jakichkolwiek testów. Gwarancje bezpieczeństwa w łagodnych warunkach zimowych dają opony z oznaczeniem 3PMSF, do uzyskania którego są potrzebne odpowiednie, intensywne testy. Zapewniają one optymalne możliwości jazdy w temperaturach poniżej siedmiu stopni Celsjusza. Sprawdzają się one znacznie lepiej od letnich nawet na suchych nawierzchniach, ponieważ ze względu na skład mieszanki opony zachowują swoje właściwości i nie sztywnieją.

Opony zimowe nordyckie. Sprawdzają się w najsurowszych warunkach: w czasie wysokich mrozów oraz na śniegu i lodzie, na co pozwala gęste rozmieszczenie lameli i kierunkowy profil. Zwiększają jednak zużycie paliwa oraz gorzej nadają się na nawierzchnie suche i mokre, niepokryte śniegiem lub lodem. Z tego powodu nadają się właściwie tylko na tereny nieodśnieżane, gdzie panują wyjątkowo trudne warunki drogowe.

Opony zimowe nordyckie z metalowymi kolcami. Odmiana opon nordyckich z wbudowanymi kolcami, które znacznie poprawiają ich przyczepność do śliskiej i ośnieżonej nawierzchni. W wielu krajach stosowanie takich opon jest zabronione, ponieważ są szkodliwe dla asfaltowej nawierzchni.

Poza różnymi typami opon na zimę można również wybrać łańcuchy przeciwślizgowe. W niektórych rejonach Europy, zwykle górskich, położonych  wysoko nad poziomem morza, stosowanie łańcuchów jest koniecznością, a o tym wymogu świadczą odpowiednie znaki drogowe.

Wybór opon powinien być całkowicie uzależniony od lokalnych przepisów, które różnią się w zależności od kraju, a także od średnich temperatur. Jeśli w ciągu roku nie spadają one poniżej siedmiu stopni, na cały rok wystarczą opony letnie. Jednak jeśli temperatury są niższe i zbliżają się do zera lub są ujemne, najlepszym rozwiązaniem są odpowiednie opony zimowe.

ślad opony na  śniegu

łańcuch na koło