Urządzenia niezbędne w warsztacie samochodowym

Kompresor

Nie jest niczym dziwnym, że opony podczas eksploatacji zużywają się. Po pewnym czasie mamy więc do czynienia z oponami zużytymi, częściowo zużytymi lub takimi, które nadają się do bieżnikowania.

Odpowiedni kompresor do wulkanizacji

Kompresor Nowy bieżnik może zostać trwale przyłączony do opony w procesie wulkanizacji. Warsztaty samochodowe proponują dwie metody bieżnikowania. Pierwsza z nich to metoda „na ciepło” – tutaj specjalnie przygotowana mieszanka gumowa zostaje nałożona do karkas. Po umieszczeniu opony w formie, następuje wulkanizowanie pod ciśnieniem, w temperaturze 150-180 st. C. Prawidłowe przeprowadzenie tego procesu opiera się na wykorzystaniu najwyższej klasy narzędzi i urządzeń, wśród których nie powinno zabraknąć kompresora. Kompresor 500l w wulkanizacji jest urządzeniem niezastąpionym – dobrze dobrany będzie mógł być eksploatowany bez problemów nawet przez kilkanaście lat! Jeżeli dopiero stoimy przed koniecznością wyposażenia warsztatu w sprężarkę, warto dobrze zastanowić się nad określeniem wydajności oraz ciśnienia urządzenia. Według producentów, należy wziąć pod uwagę to, jakie pojazdy będzie obsługiwało dane stanowisko warsztatowe. Jeśli stanowisko jest dostosowane do aut osobowych oraz dostawczych poniżej 3,5 t, wówczas kompresor powinien charakteryzować się mocą 1,5 kW i ciśnieniem 10 barów. Jeżeli zaś będziemy obsługiwać samochody ciężarowe – wspomniane parametry powinny wynosić odpowiednio 3,0 kW i 12 barów.

KompresorKolejną kwestią, nad jaką warto się zastanowić, jest to, czy lepiej sprawdzi się kompresor tłokowy czy śrubowy. I tutaj producenci są zgodni – urządzenia tłokowe mogą być z powodzeniem wykorzystywane w małych warsztatach, lecz w tych, w których zapotrzebowanie na powietrze jest o wiele większe, wśród wyposażenia powinien znaleźć się kompresor śrubowy. Warto pamiętać tutaj o tym, że kompresor śrubowy jest przeznaczony jedynie do warunków wewnętrznych – nie możemy go umieścić poza budynkiem. Nie musimy jednak zastanawiać się nad tym, czy korzystanie z niego będzie uciążliwe dla pracowników – nowoczesne urządzenia charakteryzują się niskim poziomem hałasu. Właściciele warsztatów, którym zależy na oszczędnościach, z pewnością ucieszą się z wiadomości, że generowana przez sprężarkę śrubową energia cieplna może być wykorzystana, na przykład do ogrzania pomieszczenia socjalnego. Wystarczy skonstruować specjalny kanał wylotowy. Jeżeli zaś zdecydujemy się na wymiennik olejowo-wodny, wówczas będziemy mogli podgrzewać także wodę, na przykład do mycia rąk.

Jak widać, kompresor w warsztacie oprócz swoich podstawowych funkcji, może realizować też inne, dodatkowe zadania.