Na czym polega detailing samochodowy?

Na czym polega detailing samochodowy?

Ostatnimi czasy bardzo dużo mówi się o auto detailingu, który swoją specyfikacją podbił rynek motoryzacyjny. Niemal każdemu kierowcy zdarzyło się usłyszeć o profesjonalnych usługach renowacji, wykonywanych przez specjalistów od wnętrz oraz karoserii. Niestety nie są oni w stanie dokładnie wytłumaczyć, na czym polega detailing, co wchodzi w jego skład oraz jak są wykonywane poszczególne zabiegi.

Detailing i powłoki ceramiczne

car detailingWarto mieć taką wiedzę zanim odda się auto do warsztatu, by móc później zweryfikować czy rzeczywiście wykupiona usługa została zrealizowana. Osoby zajmujące się auto detailingiem muszą mieć wiedzę z zakresu blacharstwa oraz lakiernictwa. Ma to na celu dopasowanie środków kosmetycznych wykorzystywanych podczas zabiegów pod względem ich specyfikacji oraz kolorystyki tak, by karoseria nie została uszkodzona. Dlatego każda osoba decydująca się na skorzystanie z usług car detailing powinna wiedzieć, jak wygląda powłoka ceramiczna oraz jak ją się wykonuje. Usługi wchodzące w ofertę warsztatów często obejmują zarówno renowację lakieru samochodowego, jak i regenerację skór oraz całego wnętrza. Dzięki temu nawet stare i używane pojazdy mogą odzyskać dawny blask przy niewielkim nakładzie pracy. Wystarczy odrobina kosmetyków samochodowych, sprzęt mechaniczny i warunki dostosowane do danego zabiegu. Posiadacz auta musi zdawać sobie sprawę, że żadne z wykonywanych zabiegów nie odnawia wyglądu pojazdu na stałe.

car detailingZarówno renowacja lakieru, jak i nakładanie powłok ceramicznych wystarcza od kilku miesięcy do kilku lat. Zależy to oczywiście od sposobu użytkowania oraz mycia karoserii, która nie może być narażona na działanie zbyt wysokiego ciśnienia. Z kolei wnętrza zazwyczaj tracą swój blask już po kilku tygodniach i warto samodzielnie dbać o ich wygląd, posiadając kosmetyki samochodowe na półce w garażu. Nie pozwoli to oczywiście uzyskać takiego efektu jak w salonach auto detailistycznych. Tylko mechaniczna praca połączona z dokładnością pozwoli uzyskać odbicie lustrzane na lakierze, które tak zachwyciło niejednego kierowcę. Detailing samochodowy to coś więcej niż polerowanie lakieru, czy nabłyszczanie wnętrza. To przede wszystkim zabezpieczenie przed uszkodzeniami oraz utratą blasku oryginalnej barwy.

Wykonywanie specjalistycznych zabiegów raz na jakiś czas pozwala długotrwale utrzymać lakier w niemalże idealnym stanie, co wpływa na wartość pojazdu podczas sprzedaży. Poza tym każdy samochód po zakończeniu detailingu zostaje zabezpieczony tak, by efekt pozostał widoczny przez pewien czas.