Rodzaje wciągarek łańcuchowych

Rodzaje wciągarek łańcuchowych

Wyposażenie firm budowlanych ma duże znaczenie dla sukcesu podejmowanych przez nie działań. Wysokiej jakości sprzęty pozwalają na zdecydowanie szybsze przeprowadzanie prac, a przede wszystkim poprawiają także bezpieczeństwo na budowie.

Maszyny i urządzenia na budowie

wciągarka łańcuchowaWśród urządzeń, które są niezastąpione podczas wielu budów, wymienić można między innymi wciągarki łańcuchowe. Dzięki nim można szybko i bezpiecznie podnosić ciężkie elementy. W ofertach producentów znajdują się wciągniki ręczne, elektryczne oraz pneumatyczne. Jeśli chodzi o pierwsze z nich, mogą być one z powodzeniem stosowane do pionowego podnoszenia, jak i opuszczania ładunków. Ładunek nie powinien jednak swoją masą przekraczać wskazań określonych przez producenta – jeżeli przekroczymy dopuszczalną nośność, wówczas możemy narazić na niebezpieczeństwo osoby przebywające w pobliżu. Przy korzystaniu z wciągarek łańcuchowych konieczne jest więc przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Wciągarki ręczne wykonane są zazwyczaj z połączenia wytrzymałej stali konstrukcyjnej z żeliwem. Jeśli chodzi zaś o wciągniki elektryczne, to rozwiązanie bardziej nowoczesne. Producenci wskazują na konieczność posiadania odpowiednich kwalifikacji przez użytkowników takich wciągarek.

wciągarka łańcuchowaDo ich zadań, oprócz operowania wciągarkami, należy także określanie, czy nadają się one do eksploatacji, czy może należy poddać je konserwacji lub nawet wycofać z użytku. Wciągarka łańcuchowa składa się z kilku podstawowych elementów. Wśród nich wymienić można wózek, haki do podwieszania, belkę nośną oraz wciągnik. Niezbędny jest także ogranicznik podnoszenia oraz pojemnik na łańcuch i zblocze hakowe. Wybierając wciągarki łańcuchowe na budowę, możemy zastanowić się także nad wciągarkami pneumatycznymi. Do ich prawidłowego działania konieczne jest posiadanie sprężarki. Według producentów, wciągarki pneumatyczne mogą być z powodzeniem użytkowane nawet w najcięższych warunkach – wymienia się tu między innymi tereny, na których istnieje niebezpieczeństwo wybuchu metanu czy pyłu węglowego. Właściwie nie ma żadnych ograniczeń co do stosowania pneumatycznych wciągarek. Urządzenia proponowane przez producentów spełniają wszystkie normy budowlane i gospodarcze. Jak widać, jeśli chodzi o wciągarki łańcuchowe na budowę, firmy budowlane mają naprawdę szeroki wybór.

Wszystkie rozwiązania mają swoje plusy i minusy – na pewno na małej budowie wystarczy wciągarka ręczna, jednak w przypadku dużej inwestycji budowlanej, trzeba skorzystać już z tych elektrycznych lub pneumatycznych, aby nie spowalniać prac.